Modernizujemy komputer stacjonarny
Wprowadzenie
Aby starszy komputer znowu działał szybko i sprawnie, należy go odnowić, czyli wymienić lub rozbudować niektóre podzespoły. Nowe komponenty zwiększą wydajność peceta, poprawiając komfort obsługi systemu operacyjnego i aplikacji.
Najlepsze rezultaty uzyskają osoby, które kupiły tani komputer na przykład w markecie. W takich przypadkach potrzebna jest prosta optymalizacja konfiguracji. Często zdarza się bowiem, że jeden nietrafnie dobrany element ogranicza wydajność całego komputera.
Jednak nawet posiadacze kilkuletnich pecetów mogą, za niewielką sumę, znacznie usprawnią swój sprzęt.
Sensowne modyfikacje
Na początek musimy sprawdzić, czy w ogóle nadaje się on do modernizacji. W przypadku bardzo starego peceta może okazać się, że dostępne na rynku podzespoły nie są z nim kompatybilne, więc rozbudowa wiązałaby się w zasadzie z kupnem wszystkich elementów.
Komputera nie opłaca się modernizować, jeżeli:
Pamięć RAM
Modernizację komputera powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia zainstalowanej pamięci RAM. Zbyt mała ilość pamięci spowalnia pracę zarówno systemu operacyjnego, jak i aplikacji. System Windows zamiast w pamięci RAM przechowuje wtedy pliki tymczasowe na dysku twardym, a dostęp do tych danych jest bardzo wolny. Niestety, błędem jest również instalacja zbyt dużej ilości pamięci RAM.
Systemy 32-bitowe nie są w stanie wykorzystać więcej niż 3 GB. Wyjątkiem są komputery ze zintegrowaną z procesorem lub płytą główną kartą graficzną. Nadwyżka pamięci wykorzystywana jest wtedy przez układ graficzny. Optymalne wartości dla najpopularniejszych systemów operacyjnych znajdziemy w tabeli powyżej
Dysk twardy
Po instalacji w komputerze nowego dysku twardego na pewno możemy liczyć na sprawniejsze uruchamianie systemu operacyjnego - szybszy transfer danych skróci czas ładowania niezbędnych plików. Jeszcze cenniejsza jest większa przestrzeń na dane. Na nowym, dużym dysku łatwiej zmieścimy wszystkie nasze pliki wraz z kolekcją filmów i muzyki.
Nie sposób nie docenić również cichszej pracy - w nowych modelach głowice odczutujące dane z talerzy pracują znacznie ciszej. Na kolejnych stronach przeczytamy, jaki dysk kupić i w jaki sposób go zamontować w komputerze.
Napęd optyczny
Napęd optyczny to jeden z najbardziej podatnych na uszkodzenie podzespołów komputera. Delikatne układy optyczne łatwo ulegają awarii, również osiadający podczas pracy kurz zmniejsza skuteczność odczytu płyt. Nowy napęd nie tylko będzie szybciej pracował, ale również znacznie zwiększy możliwości komputera - nowoczesna nagrywarka DVD będzie odtwarzała i zapisywała wszystkie dostępne na rynku płyty, a jeśli zdecydujemy się na nieco droższy napęd Blu-ray combo, będziemy mogli również oglądać filmy zapisane na płytach Blu-ray. Uwaga! Odtwarzanie filmów z płyt Blu-ray wymaga naprawdę mocnego komputera.
Monitor
Stary kineskopowy monitor oprócz tego, że jest duży i zajmuje pół biurka, ma jeszcze jedną, większą wadę. Ekran kineskopu podczas wyświetlania obrazu miga - w zależności od modelu i rozdzielczości od 60 do 100 razy na sekundę. Nie wpływa to dobrze na nasze oczy, dlatego kupno nowego monitora LCD to nie tylko sprawa komfortu, ale również troski o zdrowie. Obraz na nowym monitorze LCD na pewno będzie bardziej ostry, również nasycenie kolorów będzie bardziej intensywne. Zaletą nowego monitora będą również dodatkowe, cyfrowe gniazd. Wykorzystując na przykład port HDMI, możemy podłączyć do monitora bezpośrednio odtwarzacz DVD bądź kamerę lub tuner satelitarny. Wybierając konkretny model, sprawdźmy, czy ma on choć jedno z cyfrowych złączy - HDMI lub DVI.
Karta graficzna
Wydajna karta graficzna to marzenie każdego gracza. To właśnie karta odpowiada za generowanie płynnej animacji. Coraz lepiej i bardziej realistycznie wyglądające gry mają olbrzymie wymagania, a moc obliczeniowa karty graficznej w generowaniu grafiki 3D znacznie przewyższa możliwości procesora. Niestety, gracze muszą mieć zasobną kieszeń. Najszybsze modele kosztują tyle, co cały komputer. Modernizując stary pecet, nie warto aż tak dużo wydawać na kartę graficzną, lepiej postawić na model, który oferuje dobrą wydajność, ale kosztuje przy tym niedużo. Nowoczesna karta graficzna to nie tylko sprzęt dla graczy. Zamontowany w niej procesor wspomaga również odtwarzanie filmów i wyświetlanie animacji w systemie operacyjnym. Do tych zastosowań wystarczy najtańszy model z nowej serii.
Procesor i płyta
Procesor jest sercem komputera i ma bardzo duży wpływ na jego wydajność. Wymiana procesora sprawi, że pecet będzie szybciej działał. Różnicę odczujemy najbardziej w przypadku wykonywania skomplikowanych operacji - na przykład montażu i edycji filmów, pakowania i rozpakowania plików, szyfrowania. Przyrost wydajności w codziennej pracy również może być zauważalny - ale zależy on od tego, o ile szybszy układ zamontowaliśmy.
Niestety, nie zawsze można zainstalować najnowszy procesor na starszej płycie głównej. Kolejne generacje procesorów, które przez lata pojawiały się na rynku, wykorzystywały różne gniazda. Dlatego modernizacja starego komputera łączy się zwykle z wymianą płyty i procesora. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mamy komputer z najsłabszym procesorem z danej generacji - wtedy wymiana na najszybszy model z tym samym gniazdem ma sens.
Starsze modele procesorów znajdziemy na aukcjach internetowych.
Klawiatura i mysz
Zdecydowanie lepiej zamiast obudowy wymienić klawiaturę i mysz. Oprócz monitora są to te elementy komputera, na które najczęściej patrzymy. Klawiatura i mysz zużywają się najszybciej - korzystamy z nich cały czas. Ich wymiana, poza walorami estetycznymi, zwiększy też komfort pracy.
Zasilacz
Wydajniejsze podzespoły (szczególnie karta graficzna) to większe zapotrzebowanie na prąd. Pamiętajmy, aby sprawdzić moc naszego zasilacza. Przeciążony zasilacz może ulec uszkodzeniu i być przyczyną awarii innych podzespołów.
System operacyjny
Po wymianie płyty głównej i procesora będzie wymagana reinstalacja systemu operacyjnego. Jeżeli mamy Windows w wersji OEM, niestety, nie uda nam się go aktywować
- będziemy potrzebowali nowego. W dalszej części dowiemy się, jak bezboleśnie przejść przez instalację nowego systemu.
Procesor i płyta główna
Duży wpływ na wydajność komputera ma zainstalowany w nim procesor. Niestety, prosta modernizacja tego komponentu nie zawsze będzie możliwa i opłacalna, bo często wiąże się z wymianą całej płyty głównej, a w konsekwencji również pamięci i najstarszych podzespołów (dysku, napędu, karty graficznej). Zastanawiając się więc nad wymianą procesora, zerknijmy najpierw do instrukcji obsługi płyty głównej. Znajdziemy tam rodziny i modele obsługiwanych przez nią procesorów.
W najlepszej sytuacji są osoby mające płytę główną z gniazdem LGA 775 i zamontowanym procesorem Intel Celeron D lub Intel Pentium Dual Core. W prosty sposób mogą one wymienić stary procesor na szybszy dwurdzeniowy Intel Core2 Duo lub czterordzeniowy Intel Core2 Qaud.
Zwykle jednak, do naszej płyty możemy zamontować tylko odrobinę lepszy procesor od aktualnie posiadanego. W takich przypadkach nie warto tego robić. Zdecydowanie lepiej kupić nowy układ z serii Intel Core i3 lub Intel Core i5 i najtańszą, kompatybilną z tym procesorem płytę główną. To wydatek rzędu około 1000 złotych.
Pamiętajmy, że wymiana płyty głównej z procesorem będzie również wymagała kupna nowego systemu operacyjnego.
Zalety nowego procesora i nowej płyty głównej:
Wymiana procesora
Jeżeli jednak zechcemy wymienić procesor i uda nam się kupić szybszy model pasujący do naszej płyty głównej, pierwsze, co powinniśmy zrobić, to aktualizacja BIOS-u. Odpowiedni program i pliki znajdziemy na stronie producenta płyty głównej, przy czym dokładnie sprawdźmy, czy są one przeznaczone właśnie do posiadanego przez nas modelu płyty głównej. Następnie możemy przystąpić do wymiany. Nowy procesor sprzedawany jest najczęściej z oryginalnym wentylatorem. Jeżeli kupiliśmy używany układ, musimy dodatkowo dokupić pastę termoprzewodzącą, która umożliwi nam prawidłowy montaż wiatraka.
Kiedy reinstalować system Windows
Jeżeli Windows na naszym komputerze działa już dłuższy czas, często instalowaliśmy nowe programy i intensywnie korzystaliśmy z internetu, to reinstalacja na pewno doda komputerowi wigoru. System operacyjny powinniśmy przeinstalować na pewno, gdy:
ZS36